13 روش برای خنک کردن خانه بدون کولر

2019/06/23 11:46:18 0 نظرات

وقتی که دمای هوا در بیرون از خانه بالا می‌رود، در داخل خانه هم گرما چند برابر می‌شود. هوای گرم در خانه می‌تواند طاقت فرسا و مساوی با شب‌های بی خوابی باشد. یک سیستم تهویه مناسب مثل کولر‌های آبی یا گازی، به نظر پاسخ مناسبی برای این مشکل است، اما گاهی ما به راه حل‌های سریع‌تر و ارزان‌تری نیاز داریم. خوشبختانه چند روش برای خنک کردن خانه بدون کولر وجود دارد که در عرض چندساعت و البته بسیار ارزان قابل اجرا هستند و هوای خانه‌ی شما را دلپذیرتر می‌کنند. این تکنیک‌ها را در ادامه‌ی این مقاله بیاموزید.

1. در طول روز پنجره‌ ها را بپوشانید
برای کنترل دمای داخل خانه، بهترین و اولین قدم این است که مانع ورود تابش پر انرژی خورشید به داخل شوید. به منظور خنک کردن خانه بدون کولر، اتاق‌های بدون پنجره یا با پنجره‌ های کوچک بسیار ایده آل هستند. اما لازم نیست ساختار پنجره را تغییر دهید! فقط کافی است با نصب پرده ‌های مناسب، ورود گرما و نور آفتاب به اتاق را در زمان‌های اوج تابش محدود کنید!
2. شب‌ ها پنجره‌ ها را باز بگذارید
بعد از غروب خورشید، دمای هوای بیرون از دمای داخل خانه کمتر می‌شود. در این زمان، شما باید پوشش پنجره ‌ها را بردارید و تا جایی که امکان دارد پنجره ها را باز کنید تا میان دمای داخل و خارج تعادل برقرار شود. 
باز کردن پنجره‌ ها خوب است، اما اگر بتوانید هوا را به گردش درآورید از آن هم بسیار عالی‌ تر خواهد بود. درصورتی که دو پنجره دارید (ترجیحا در مقابل هم) هر دو پنجره را باز کنید تا هوای خارج با فشار بیشتری در خانه به گردش در بیاید.

 


3. در ارتفاع پایین بخوابید
خوابیدن در هوای گرم کاملا غیرممکن و ازار دهنده است. از آنجا که گرما تمایل دارد به ارتفاع برود، خوابیدن در مکانی با ارتفاع کمتر می‌تواند به ایجاد حس خنکی در شما کمک کند. تشک خود را روی زمین یا جایی کم ارتفاع ‌تر قرار دهید. همچنین یک بطری آب خنک و یا ژل خنک کننده در کنار خود داشته باشید تا بیشتر احساس خنکی کنید. ترجیحا بدون روانداز و یا یک ملحفه سبک نخی به خواب بروید.
4. از پنکه سقفی استفاده کنید
اگر در خانه از پنکه ‌های سقفی استفاده می‌کنید، بدانید که در حال استفاده از انرژی پنکه به طور هوشمند هستید. این پنکه ها در فصل زمستان به طور هوشمند در جهت عقربه‌ های ساعت می‌گردند و هوای گرم را از بالا به پایین می‌دمند. اما این دقیقا همان چیزی است که ما در تابستان از آن فرار می‌کنیم. پس روی یک چارپایه بروید و با استفاده از کلید روی پنکه، جهت چرخش آن را تغییر دهید تا به جای دمیدن هوا به پایین، هوا به بالا کشیده شود.

 


5. در اتاق ‌های بی استفاده را ببندید
اتاق ‌هایی که در خانه بدون استفاده هستند، تمام تلاش شما برای خنک کردن خانه را به هدر می‌دهند. با بستن و پوشاندن ورودی این درها، و همچنین بسته نگه داشتن درب سرویس بهداشتی، به خنک شدن خانه بیشتر کمک کنید. در صورتی که در این اتاق ‌ها پنجره‌ای وجود دارد، آن پنجره‌ ها را نیز بپوشانید.
6. چراغ ‌های حرارتی را خاموش کنید
استفاده از چراغ‌ های حرارتی با تولید حرارت زیاد، نور ایجاد می‌کنند؛ بنابراین اگر در خانه از این دست لامپ ‌ها دارید آن ‌ها را با انواع دیگر که گرمای کمتری تولید می‌کنند، مثل ال ‌ای دی‌ها و چراغ‌های فلوئورسنت، جایگزین کنید. لامپ‌ های حرارتی به قدری برای محیط زیست مضر هستند که در ایالات متحده آمریکا ممنوع شده اند. همچنین لوازم برقی بدون مصرف را از برق بکشید. تلویزیون، اتو، شارژر و ... حتی زمانی که روشن نیستند، اگر در برق باشند حرارت تولید می‌کنند!
7. استفاده از پنکه
قرار دادن یک پنکه در مسیر جریان هوا می‌تواند به خنک کردن خانه بدون کولر کمک کند. یک تکنیک ساده، اما هوشمندانه این است که پرده ‌های خانه را کمی نم دار کنید و یا یک پارچه‌ی مرطوب در مسیر ورزش پنکه قرار دهید تا مانند پوشال کولر، هوای خنک تولید شود. 
8.  فضا را تاریک نگاه دارید
همه‌ی ما با حس دلپذیر فرار از گرما و نور خورشید و پناه بردن به اتاقی خنک و سایه آشنا هستیم. برای اینکه این احساس را ایجاد کنید، از پرده‌ هایی استفاده کنید که ضخیم و تیره رنگ هستند. رنگ تیره می‌تواند نور و گرمای خورشید را به خود جذب کند و در نتیجه اتاق شما خنک می ‌ماند.
9. از سرویس بهداشتی استفاده کنید
اگر در حمام خود پنجره دارید، کف حمام را همواره مرطوب نگه دارید و پنجره را باز بگذارید تا هوای در جریان در تماس با رطوبت کف، خنک شود.
10. گیاهان برگ ‌دار در خانه نگهداری کنید
تاثیرگیاهان برگ دار در خانه شگفت انگیز است. اگر خانه گل و گیاه دارید، آن ها را نزدیک پنجره قرار دهید. این گیاهان آپارتمانی، بیشتر حرارت را به خود جذب می‌کنند و مانند یک خنک کننده طبیعی عمل می‌کنند.
11. در یخچال را باز و بسته نکنید
حتما در تابستان نیاز شما به آب و مواد خنک بیشتر می‌شود، اما با هر بار باز و بسته کردن در یخچال، بار و دمای موتور را بالا می ‌برید و این نتیجه‌ای جز گرم ‌تر شدن محیط برایتان ندارد. می‌توانید یک کلمن در خانه داشته باشید تا برای داشتن آب یخ، مجبور نباشید مدام به سراغ یخچال بروید.
12. رطوبت را کاهش دهید
تنفس در هوایی که تراکم رطوبتی بالا باشد دشوارتر است، حس و حالی که در آب و هوای شرجی تجربه می‌شود. کولر‌های گازی علاوه بر اینکه هوای خنک به داخل می‌دمند، از رطوبت هوا هم می‌کاهند. شما نیز می‌توانید با کم کردن رطوبت دمای محیط را کمتر کنید. از دستگاه‌ های کاهنده رطوبت در خانه استفاده کنید، دستگاه‌ های با کیفیت می‌توانند تقریبا ۷۰ درصد رطوبت را کاهش دهند.
13. نخ دوست شماست
تابستان وقت مناسبی برای پوشیدن کت و شلوار و ساتن یا ابریشم نیست، همچنین لوازم خانگی چرم. حداقل یک دست روکش مبل و تخت نخی در خانه داشته باشید و در تابستان، روی این پوشش نخی نشست و برخاست کنید.
سخن پایانی
امیدواریم که این نکات به شما کمک کنند تا تابستان خنک ‌تری را بدون استفاده از انرژی سرسام آور کولرها، در خانه سپری کنید تا هم هزینه‌های خود را کاهش دهید و هم قدم مفیدی در راستای حفظ محیط زیست برداشته باشید. گاز فریون موجود در کولر گازی و حرارتی که موتور کولر آبی به محیط زیست می‌افزاید آثار جبران ناپذیری را در بلند مدت به جای می‌گذارد.

 

منبع : housing , thespruce

ارسال یک نظر


لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا موجودی و قیمت را به شما اعلام کنیم.متشکریم