افزایش عمر لوازم برقی با چند راهکار ساده

نوشته شده توسط مهدیه کلانتری 2019/05/18 13:08:57 0 نظرات

این روزها در همه ی خانه‌ ها تعداد زیادی لوازم برقی دیده می‌شود؛ از ماشین لباسشویی و جاروبرقی گرفته تا آبمیوه‌گیری و چای‌ساز و مخلوط کن و سماور! بعضی از خانواده‌ ها چندان از این لوازم برقی استفاده نمی‌كنند و گروهی دیگر ترجیح می‌دهند تمام لوازم خانگی برقی را تهیه كنند حتی اگر به ندرت به آن ها نیاز داشته باشند. اما در هر صورت تعداد این لوازم اصلا مهم نیست و آنچه که باید در نظر داشته باشید، شیوه صحیح نگهداری و استفاده از آنهاست. 
این لوازم باید مدت طولانی برای اعضای خانواده كار كنند، مخصوصا الان که در شرایط سخت اقتصادی به سر میبریم. بنابراین مهم است كه هم به فكر سالم ماندن تک تک آنها باشیم و هم با استفاده نادرست موجب به وجود آمدن دردسر و خطر برای خودمان و دیگران نشویم.
بعضی از لوازم برقی امروزه جزئی جدایی ‌نا‌پذیر از اسباب خانه ها شده اند؛ لوازمی مانند یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و... كه تقریبا در تمام خانه ‌ها وجود دارند، اما وجود بعضی از لوازم برقی هنوز ضروری نیست و بدون آن ها هم میشود زندگی کرد؛ لوازمی که فقط به انجام بعضی کارها سرعت میبخشند مانند مایكروویو، چای‌ساز، آبمیوه‌گیری !
ولی در هر صورت باید درباره شیوه صحیح نگهداری و استفاده از این لوازم نكاتی را به یاد داشته باشید. یكی از مهم ‌ترین روش ها این است كه بدانید هیچ وقت نباید قسمت موتور و بدنه لوازم برقی را با آب بشویید. این كار بسیار خطرناك است و حتی ممكن است باعث برق گرفتگی فرد و حتی آتش سوزی در خانه شود. در مورد لوازمی مانند آبمیوه‌گیری كه قطعات مختلفی دارد نیز دقت داشته باشید هنگام باز و بسته كردن، تمام قطعات را مرتب و درست سر جای خود بگذارید و از درست قرار گرفتن آنها کاملا مطمئن شوید. علاوه بر نكات كلی و مشترك، درباره هر یك از لوازم برقی نیز باید اصولی را رعایت كنید.
یخچال و فریزر

یخچال و فریزر را حتما در جایی خشك قرار دهید و فراموش نكنید این وسایل را باید همیشه تمیز نگه دارید ولی هرگز و در هیچ شرایطی قسمت پشت و موتور آنها را با آب نشویید. به جای این كار باید این قسمت‌ ها را به كمك یك دستمال خشك یا جاروبرقی تمیز كنید. همچنین می‌توانید كشوها و طبقه‌های یخچال و فریزر را با آب و مواد شوینده تمیز كنید و بعد از این‌ كه كاملا خشك شد، سرجایش بگذارید ولی به هیچ وجه فراموش نكنید که هنگامی كه این وسایل مرطوب هستند هرگز آنها را به برق متصل نكنید.

 

ماشین لباسشویی
ماشین لباسشویی را باید در جایی قرار دهید كه قسمت موتور و پشت آن با آب تماس نداشته باشد. در ضمن، حواستان باشد لباسشویی را در جایی كه تراز است قرار دهید تا از لرزش های شدید ماشین هنگام كار كردن جلوگیری شود. هنگام نظافت ماشین لباسشویی، خالی كردن فیلتر و همچنین زمانی كه لباس‌ ها را از داخل آن خارج می‌كنید هم یادتان باشد که لباسشویی را از برق بكشید.

 


اجاق گاز و مایكرو ویو
بعضی از اجاق‌ گازها برقی هستند، ولی اجاق ‌هایی كه با گاز كار می‌كنند نیز برای استفاده از فندك به برق نیاز دارند. بنابراین در هنگام نظافت به آنها هم دقت كنید که به هیچ وجه آب روی اجاق گاز ریخته نشود. به جای این كار می‌توانید با مقداری جوش ‌شیرین و آب اجاق گاز را تمیز كنید یا از شوینده‌ های مخصوص این كار كمك بگیرید.
برای تمیز كردن چربی‌ های داخل مایكروویو نیز آب یك لیموی ترش درشت و تازه را در ظرفی پر از آب بریزید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه داخل مایكروویو بجوشد. بخار لیموترش باعث تبخیر لكه‌های چربی و در نتیجه تمیز شدن مایكرو ویو می‌شود و پس از آن هم باید با یك پارچه خشك و تمیز، مایكروویو را تمیز كنید. همچنین می‌توانید یك دستمال را به آب لیمو ترش تازه یا الكل آغشته كنید و داخل مایكرو ویو را با آن تمیز کنید. ولی هرگز از اسكاچ و سیم ظرفشویی برای تمیز كردن مایكروویو استفاده نكنید.

 

آبمیوه‌ گیری و چرخ گوشت
این وسایل را دور از دسترس كودكان قرار دهید و هیچ وقت تصور نكنید فرزند شما بزرگ شده و متوجه خطر می‌شود. همچنین بهتر است برای این ‌كه این وسایل به خوبی كار كنند و عمر بیشتری داشته باشند، به مدت طولانی از آنها استفاده نكنید. سعی كنید تكه ‌های گوشتی را كه داخل چرخ‌گوشت می‌ریزید كوچك‌تر خرد كنید و هرگز گوشت را با فشار و به زور داخل محفظه نریزید. در ضمن اصلا ‌فراموش نكنید نباید سبزی ‌هایی را كه آب زیادی دارد با استفاده از چرخ گوشت چرخ كنید چون ممكن است آب سبزی داخل موتور شده و در نتیجه دستگاه را خراب كند. میوه‌ های درشت را هم نباید داخل آبمیوه‌ گیری بریزید و اگر این دستگاه محفظه ‌ای برای تفاله‌ ها دارد پس از گرفتن دو لیوان آبمیوه، محفظه را خالی و دوباره كارتان را شروع كنید. برای نظافت آبمیوه‌ گیری از آب ولرم استفاده كنید زیرا میوه‌ چرب نیست و برای نظافت نیازی به آب داغ ندارید.

 

پلوپز و آرام پز
بعد از این ‌كه كار با پلو پز 
تمام می‌شود، باید دیگ آن را با آب و مواد شوینده بشویید، ولی قسمت برقی دستگاه را فقط با دستمالی نمدار تمیز كنید. همچنین برای برق انداختن آنها می‌توانید از مقداری سركه كمك بگیرید.

 

سماوربرقی و چای ساز
اگر داخل سماور یا چای‌ساز جرم گرفته است می‌توانید جرم دستگاه را با سركه تمیز كنید؛ برای این كار باید به مقدار مساوی آب و سركه داخل محفظه آب دستگاه بریزید و بگذارید بجوشد تا كم‌كم جرم دستگاه از بین برود.

 

یادتان باشد اگر لوازم برقی خراب شده و به خوبی گذشته كار نمی‌كند، هرگز خودتان دستگاه‌ ها را تعمیر نكنید و این كار را به افراد متخصص بسپارید. همچنین برای این‌كه عمر وسایل برقی شما بیشتر شود و مصرف برق هم كاهش یابد، هنگام شب و در زمان اوج مصرف برق تا جایی كه امكان دارد از وسایل برقی مخصوصا وسایلی كه برق بیشتری مصرف می‌كند استفاده نكنید.
علاوه بر این استفاده از ترانس را بخصوص برای لوازمی مانند یخچال و فریزر كه همیشه به برق متصل است فراموش نكنید.

منبع

ارسال یک نظر


لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا موجودی و قیمت را به شما اعلام کنیم.متشکریم