فروشگاه مرکزی: مشهد، بین صاحب الزمان ۲۶ و ۲۸ فروشگاه برندس 05137051550

همه چیز درباره تلویزیون

2018/12/23 06:27:43 1 نظرات

تاريخچه تلويزيون

تلويزيون يک ابزار مخابراتي براي ارسال و دريافت عکسهاي متحرک و صدا از يک فاصله دور مي باشد. اين لغت به تمام بخشهاي تلويزيون، برنامه هاي تلويزيون و پخش آنها اشاره دارد. کلمه تلويزيون يک کلمه دو قسمتي است که از زبان يوناني و لاتين مي آيد. "تل" در يوناني به معناي "دور" است. در حالي که "ويزيون" که از زبان لاتين و از کلمه"ويزيو" مي آيد به معناي "ديدن يا بينايي" است.
اگرچه اختراع تلويزيون فقط توسط يک نفر انجام نگرفت ولي کسي که اين اختراع را کامل و قابل استفاده کرد، شخصي به نام "جان لاجي برد" بود. وي در روز سيزدهم اوت 1888 در "هلنسبرگ" واقع در نزديکي "کلاسگو" اسکاتلند به دنيا آمد. پدر او يک کشيش تحصيل کرده بود، ولي در فقر به سر مي برد. "جان" هنگام تحصيل در مدرسه به حدي از خود هوش نشان داد که حتي در 12 سالگي به کمک همکلاسيهايش يک خط تلفن به وجود آورد. وي در سال 1923 درحاليکه از عمرش 34 سال مي گذشت به لندن مراجعت کرد و تصميم گرفت به هر قيمتي که شده اختراع تلويزيون خود را تکميل کند.
سرانجام تلاش هاي مستمر او در بهار 1924 ثمر داد و او توانست سايه صليب مالتيس را تا فاصله سه يارد منعکس کند. متاسفانه در اين زمان او پول کافي براي ادامه دادن به آزمايش هاي خود در اختيار نداشت.
براي حل اين مشکل اعلاميه هايي جهت دريافت کمک در روزنامه چاپ کرد. در نتيجه ي اين اعلانات او توانست مقداري پول فراهم آورد. در دوم اکتبر 1925 برد براي انتقال تصاوير روي پرده دستگاه ديگري ساخت. وقتي که آپارات را به کار انداخت از نتيجه اي که حاصل شد تعجب کرد زيرا حالا ديگر تمامي تصاوير به طور کامل و بدون نقص به روي پرده ظاهر گشتند. در ژانويه 1925 برد توانست با موفقيت نمايش تلويزيوني خود را نشان دهد. و بدين ترتيب وسيله ديگري به جهانيان معرفي شد، که توانست در عرض چند دهه در کل دنيا محبوب گردد و هم اکنون بعنوان گسترده ترين و محبوبترين رسانه جهاني محسوب شود.
 
تلويزيون هاي LCD  و LED
با گذشت سال ها و پيشرفت گسترده تکنولوژي، تلويزيون ها هم پيشرفت کردن و از تلويزيون هاي معمولي تبديل به LCD و LED شدن.
اگر فکر مي کنيد تمام تلويزيون هاي LED يکسان هستند و LED TVها نوع جديدي از HDTVها هستند، در اشتباهيد. توليد کننده هاي تلويزيون هاي LCD براي مقابله با کيفيت تلويزيون هاي پلاسما فناوري جديدي را معرفي کردند که به LED TV معروف شد.
 LED TV ها به چهار دسته متفاوت تقسيم بندي مي شوند اما همگي در بازار به LED TV معروف هستند در ادامه با انواع تلويزيون هاي LED و تفاوت هاي آنها آشنا خواهيد شد.
تمام تلويزيون هاي LED در واقع همان LCD هاي سابق هستند! تلويزيون هاي LCD به نور پشت پنل متکي هستند تا پنل کريستال مايع را روشن کند. معروفترين نوع LCD از نور فلورسنت در پشت پنل استفاده مي کنند که به CCFL معروف هستند. اما نسل جديد تلويزيوهاي LCD از LED براي ايجاد روشنايي استفاده مي کنند. وقتي عبارت LED TV را در آگهي هاي مختلف مشاهده مي کنيد به اين معني است که با يک تلويزيون LCD با نور پس زمينه LED يا LED-Backlit مواجه شده ايد. اما نکته مهم اينجاست اين تلويزيون چه نوع تلويزيون LED است؟ و چه تفاوتي با  LED TVهاي ديگر مي کند؟

بطور کلي LED TV ها به دو دسته FULL-LED و EDGE-LED تقسيم بندي مي شوند و هر دو دسته مي توانند داراي قابليت Local Dimming باشند. Local Dimming باعث مي شود روشنايي LED ها به نحوي کنترل شود تا روشنايي و تاريکي موضوعي امکان پذير شود يعني روشنايي قسمت هاي مختلف صفحه بصورت جداگانه و مستقل کنترل مي شوند.

تاريکي موضعي يا Local Dimming

قابليت تاريک کردن و يا روشن کردن موضعي صفحه باعث مي شود رنگ سياه، طبيعي تر و عميق تر نمايش داده شود و در نتيجه نسبت کنتراست واقعي تصوير افزايش خواهد يافت. دو سري UNB8500 سامسونگ و LH8500 ال جي از نمونه هاي با کيفيت Local Dimming هستند.

مهمترين مشکل Local Dimming يا همان تاريکي موضعي،Bloomingنام دارد اين مشکل باعث مي شود نور نقاط روشن برروي نقاط تاريک تاثير بگذارد يعني نور تابيده شده به نقاط تاريک پخش مي شود و بر تاريکي نقاط تاريک تاثير مي گذارد ميزان و شدت اين مشکل در تلويزيون هاي مختلف متفاوت است مثلا اين مشکل در تلويزيون 46SV670U توشيبا قابل مشاهده است ولي به سختي مي توان اين مشکل را در سري 8500 ال جي و يا سامسونگ ديد.

مشکل Blooming ارتباط مستقيم با تعداد نقاط يا منطقه هاي  Local Dimming دارد، چون تعداد منطقه هاي Local Dimming به تعداد LED ها نيست ولي توليد کننده ها اين اطلاعات را منتشر نمي کنند.

در LCD هاي معمولي با نور پس زمينه CCFL و بسياري از Edge-LED ها کل نورپس زمينه به يکباره تابيده مي شود.

برخي از تلويزيون هاي Edge-LED ال جي و سامسونگ با فناوري شبيه Local Dimming عرضه شدند، سامسونگ براي مجزا کردن اين فناوري از Local Dimming نام Precision Dimming را روي آن نهاده است اين فناوري در تلويزيون هاي سري مدرن و گران قيمت سامسونگ مانند  UNC8000 استفاده شده است. ال جي نيز فناوري خود  را LED Plus نام گذاري کرده است و سري هاي LH5500 و LX6500 مجهز به فناوري LED Plus هستند. هيچ کدام از اين دو فناوري به خوبي Local Dimming کار نمي کند.

انواع مختلف تلويزيون هاي LED

Full-array يا Full LED بدون تاريکي موضعي

تعداد بسيار کمي از تلويزيون هاي  LED از اين نوع پنل استفاده مي کنند ولي بسياري از مردم با مفهوم آن آشنا هستند اين نوع تلويزيون ها شبيه تلويزيون هاي LCD اصلي هستند با اين تفاوت که بجاي CCFL نور پس زمينه توسط LED ايجاد مي شود. در Full-array يا Full LED تمام LED  ها در سرتاسر پشت پنل LCD چيده شده اند.

کيفيت تصوير: تغيير چنداني با تلويزيون هاي استاندارد LCD ندارد.

نمونه: LC-46LE700UN شارپ

Edge-lit  يا Edge-LED بدون تاريکي موضعي

اکثر تلويزيون هاي LED امروزي از اين نوع هستند اولين مدل Edge-LED يا Edge-lit در سال 2009 توسط سامسونگ معرفي شد مشخصه اصلي اين نوع تلويزيون هاي LCD باريک بودن آنها است (کمتر از يک اينچ ضخامت دارند). وزن اين تلويزيون ها نيز بسيار کم است و آنها را مناسب نصب برروي ديوار مي کند. برخلاف Full-LED ها در   Edge-LED تمام LED ها در در لبه هاي پنل قرار دارند و در سرتاسر پشت پنل گسترده نشده اند اما LED ها قادرند نور را به مرکز و سطوح ديگر صفحه بتابند اين عمل را Light Guide مي نامند.

کيفيت تصوير: برتري زيادي نسبت به LCD هاي معمولي ندارند و برخي از اين مدل ها مشکلاتي نظير عدم تابش يکسان به نقاط مختلف صفحه را دارند يعني روشنايي تصوير درلبه ها بيشتر و در وسط صفحه کمتر است.

نمونه : سري  Samsung UNC6500

 Full-array يا Full-LED با تاريکي موضعي

در حال حاضر بهترين نوع تلويزيون هاي LED به شمار مي روند و در واقع بهترين انتخاب LED است، LEDها در تمام سطح پشتي پنل چيده شده اند اما شدت روشنايي و يا تاريکي هر نقطه از صفحه توسط LED ها بصورت جداگانه قابل کنترل است.

کيفيت تصوير: سطح رنگ مشکي بسيار بالاتر و بهتر است و تصاوير با کيفيت بهتري نسبت به LCD ها نمايش داده مي شوند. اما در برخي موارد روشنايي نور LEDها پخش مي شود و يا بيشتر از حد تابيده مي شوند و در نتيجه تاثير منفي بر نقاط کناري مي گذارد و برخي نقاط مشکي را خاکستري تيره نمايش مي دهد البته اين مشکل در مدل هاي مختلف شدت کم و زياد دارد و در بسياري از مدل هاي امروز آنقدر کم است که اصلا قابل تشخيص نيست.

سوني تلويزيون هاي Full-Array با Local Dimming خود را Intelligent Peak LED Backlight نام گذاري مي کند.

Edge-lit يا Edge-LED با تاريکي موضعي

اين نوع LED TV ها در سال 2010 معرفي شدند در حال حاضر برخي از مدل هاي سامسونگ، ال جي و سوني با پنل   Edge-lit با Local Dimming عرضه شده اند. ايده بکار گرفته شده در اين تلويزيون ها امکان خاموش کردن برخي از قسمت هاي صفحه بصورت مجزا و مستقل است البته بدون استقاده از LED در پشت آن منطقه ها چون در Edge-lit يا   Edge-LEDال اي دي ها فقط در لبه هاي پنل قرار دارند.

کيفيت تصوير: مشکل يکسان نبودن روشنايي و شدت نور در سرتاسر پنل در اين نوع از Edge-LED ها نيز وجود دارد و لبه هاي تلويزيون روشن تر از وسط صفحه است و کيفيت تصوير نيز به خوبي Full-LED با تاريکي موضعي نيست. مشکل عدم يکنواختي نور در Edge-LED واقعه کاسته شده است و به راحتي قابل تشخيص نيست.

سوني تلويزيون هاي Edge-LED با Local Dimming خود را Dynamic Edge-LED نام گذاري مي کند.

نکاتي که در مورد LED TV ها بايد بدانيد

Edge-lit ها واقعا باريک هستند ولي مشکل عدم يکنواختي تصوير دارند

مهمترين مزيت Edge-lit يا همان Edge-LED ها اين است که توليد کننده ها مي توانند تلويزيون هاي فوق العاده باريک و زيبا طراحي و توليد کنند ولي مشکل Edge-LED ها عدم يکنواختي تصوير است چون LED ها در لبه هاي پنل قرارداده شده اند و نور از لبه ها به تمام سطح صفحه تابيده مي شود اين موضوع باعث مي شود لبه هاي پنل روشن تر از وسط پنل باشد و در برخي موارد مشکي بصورت خاکستري تيره نمايش داده شود شدت اين مشکل در Edge-lit هاي مختلف متفاوت است و در برخي مدل ها به سختي تشخيص داده مي شود.

مشکل زاويه ديد LCD TV ها در LED-Backlit ها نيز وجود دارد

برخلاف پلاسما يکي از مشکلات LCD  TV ها تنزل کيفيت تصوير در زماني  است که در کنار تلويزيون نشسته باشيد، اين مشکل زماني که از پايين و يا  بالا به تلويزيون نگاه کنيد نيز وجود دارد. براي آزمايش روبروي تلويزيون LCD بنشينيد، يک تصوير خاص را برروي صفحه در نظر بگيريد و سپس شروع به حرکت به سمت چپ يا راست کنيد متوجه تغيير رنگ ها در تصوير خواهيد شد.

کيفيت تصوير نمونه هاي خوب LED TV به Plasma رسيده است

LCD TV  ها براي مدت طولاني از نظر سطح رنگ سياه و نمايش تصاوير در مقابل Plasma شکست خورده بوده اند ولي با معرفي LED TV ها با خاموشي موضعي (Local Dimming) جريان فرق کرد و امروزه مدل هاي برتر LED TVها قادرند رنگ مشکي را به خوبي Plasma ها نمايش دهند و کيفيت تصوير آنها نيز به خوبي پلاسماست. البته با اين تفاوت که مصرف انرژي LED TV ها واقعا کمتر از Plasma TV ها است.

يک برتري Plasma هنوز وجود دارد آن هم زاويه ديد مناسب پلاسما و ضعف LCD TV ها در آن است. با Plasma در هر زاويه که دوست داشتيد مي توانيد بنشينيد و تصاوير را با کيفيت يکسان مشاهده کنيد.

از طرفي تفاوت چنداني بين Edge-LED با و بدون Local Dimming وجود ندارد و در برخي موارد کيفيت LCD TV هاي CCFL از Edge-LEDها بهتر است. البته کيفيت تصوير مدل با مدل متفاوت است ولي نبايد انتظار تصوير بسيار متفاوتي را از Edge-LED ها داشته باشيد.

اگر تلويزيون خود را درست تنظيم نکنيد LED با CCFL تفاوتي نخواهد داشت.

پس LED TV همان LCD TV هستند با اين تفاوت که بجاي نور فلورسنت از LED براي ايجاد نور استفاده مي شود.

ميانگين مصرف LED TV ها کمتر از LCD هاي معمولي است بصورت ميانگين LED TV ها حدود 101 وات و LCD TV ها حدود 111 وات برق مصرف مي کنند و هر چه روشنايي تصوير بيشتر شود انرژي بيشتري مصرف مي شود در مجموع مقدار مصرف انرژي در LED TV ها خيلي بيشتر از LCD هاي معمولي نيست ولي زماني که LCD TV ها را با Plasma TV ها مقايسه کنيد اختلاف قابل ملاحظه است و Plasma TV ها تقريبا دو برابر LCD TV ها برق مصرف مي کنند.

نکاتي که بايد قبل از خريد تلويزيون به آنها توجه کنيد

هر چند امروزه، ما به کمک تلفن‌هاي هوشمند و تبلت‌ها بسياري از امور روزمره خود را انجام مي‌دهيم و گاها با آنها به تماشاي فيلم و ويديو نيز مي‌پردازيم، اما به هر حال همه ترجيح مي‌دهيم تا بخشي از وقت خود را صرف تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني، مسابقات ورزشي يا فيلم‌هاي سينمايي در صفحه بزرگ تلويزيون کنيم. برخي نيز اصلا تبلت‌ و تلفن‌ هوشمند را براي تماشاي ويديو قبول ندارند و تلويزيون را ترجيح مي‌دهند.

مردم معمولا هر 7 يا 8 سال يک بار تلويزيون جديد خريداري مي‌کنند، پس اگر در انتخاب خود دقت نکنيد مجبور مي‌شويد، يک کالاي نامناسب را براي 7 يا 8 سال تحمل کنيد! يا اينکه مجبور به خريد زود هنگام تلويزيون بعدي خود شويد. از طرفي قيمت تلويزيون ‌هاي HDTV ارزان نيستند و قيمت تلويزيون‎ها هم مثل ديگر محصولات الکترونيکي به شدت افزايش يافته است. پس بهتر است، در انتخاب خود نهايت دقت را به خرج داده و تنها به صحبت‌هاي فروشندگان که بيشتر به منافع خود مي‌انديشند، توجه نکنيد.

1. تلويزيون هوشمند

امروز بسياري از تلويزيون‌هاي موجود در بازار هوشمند هستند، تقريبا تمام توليدکنندگان مطرح نيز تلويزيون‌هاي هوشمند توليد کرده‌اند. با اين نوع از تلويزيون‌ها قادر خواهيد بود تا به اينترنت متصل شده، ويديو تماشا کنيد يا بر روي آنها نرم‌افزار و بازي نصب نماييد. در واقع تلويزيون‌هاي هوشمند همان تلويزيون‌هاي معمولي هستند که به روي آنها يک سيستم‌عامل براي اجراي برخي نرم‌افزارها نصب شده است. برخي از تلويزيون‌هاي هوشمند از طريق کابل به شبکه متصل مي‌شوند و برخي ديگر از طريق شبکه‌ بي سيم واي‌فاي، پس اگر قصد خريد اين نوع از تلويزيون‌ها را داريد براساس نياز خود به نوع اتصال به شبکه آنها نيز دقت کنيد. همچنين بايد بدانيد که هر کدام از توليدکنندگان تلويزيون‌هاي هوشمند از سيستم‌عامل خاص خود بهره مي‌برند که قادر به اجراي نرم‌افزارهاي ديگري نيستند، تعداد عناوين نرم‌افزارهاي آنها نيز بسيار محدود است. از طرفي دسترسي به بسياري از اين نرم‌افزارهاي براي کاربران ايراني مسدود است که از مهمترين آنها مي‌توان به يوتيوب و نت فيليکس اشاره کرد. اما خوشبختانه برخي از توليدکنندگان مطرح تلويزيون همچون ال‌جي قرار است در محصولات جديد خود گوگل تي وي را جاي دهند که به اين ترتيب کاربر به طيف وسيعي از نرم ‌افزارها دسترسي خواهد داشت. البته اين نکته را نيز بايد بدانيد که امروزه گجت‌هاي کوچک و ارزاني در قالب دانگل توليد و عرضه شده‌اند که به پورت HDMI هر نمايشگري متصل شده و سيستم‌عامل اندرويد را به آن اضافه مي‌کنند، اين بدين معناست که تلويزيون فعالي شما يا تلويزيوني غير هوشمندي که در آينده تهيه خواهيد کرد به راحتي و با ابزاري که حدود 50 دلار قيمت دارد به تلويزيون هوشمند تبديل مي‌شود. پس اگر تلويزيون هوشمند مورد نظر شما با هم رده غير هوشمندش تفاوت قيمت قابل ملاحظه‌اي دارد، دور آن را خط بکشيد!

2. به طراحي فکر کنيد اما خيلي به آن بها ندهيد

طي سال‌هاي اخير توليدکنندگان تلويزيون به سه عنصر مهم در طراحي توجه ويژه داشته‌اند، پنل باريک‌تر، حاشيه نمايشگر کوچک‌تر و صفحه نمايش بزرگ‎تر. تلويزيون‌ها روز به روز باريک‌تر شده و شکل پايه‌هاي آنها نيز متفاوت شده است. اما وقتي تلويزيون بيش از حد باريک شود، آن وقت فضاي کافي براي ديگر قطعات باقي نمي‌ماند به عنوان مثال تقريبا تمام تلويزيون‌هاي بسيار باريک دنيا فاقد اسپيکر با صداي خروجي مناسب هستند و کاربر مي‌بايست يک سينماي خانگي جداگانه نيز به همراه تلويزيون خود خريداري کند تا صداي مناسبي را تجربه کند. در نهايت شکل ظاهر و زيبايي تلويزيون اهميت دارد اما آنچه از همه چيز مهم‌تر است، کيفيت تصوير تلويزيون است. پس اولويت اول خود را به کيفيت تصوير اختصاص دهيد.

3. تقريبا تمام مشخصات فني را فراموش کنيد

همه توليدکنندگان تلويزيون در کاتالوگ‌ هاي تبليغاتي، مشخصات فني بسياري را ذکر مي‌کنند که بيشتر به کتاب‌هاي علمي تخيلي شبيه هستند.

مورد ديگري که در انتخاب تلويزيون اهميت دارد سايز آن است، هرچه تلويزيون بزرگ تر باشد بهتر است، اما نبايد به دنبال يک تلويزيون خيلي بزرگ باشيد. شما مي‌توانيد براساس مکان قرار گيري تلويزيون در منزل خود و فاصله‌اي که قرار است نسبت به آن نشسته و به تماشاي بنشينيد، تلويزيون خود را انتخاب کنيد.

4. درگاه‌هاي ورودي و خروجي: تنها HDMI اهميت دارد

امروزه تلويزيون‌ها به درگاه‌هاي مختلف و متنوعي تجهيز شده و روانه بازار مي‌شوند، اما تنها درگاه‌‌اي که شما به آن نياز خواهيد داشت، HDMI است. تمام ابزارهاي خارجي مانند پخش کننده‌ها، ست‌آپ باکس‌ها و غيره همگي از HDMI پشتيباني مي‌کنند. اگر قصد داريد چندين ابزار را به تلويزيون متصل کنيد، به عنوان مثال تمايل داريد تا ايکس باکس، پخش کننده  HD، گوگل تي وي و غيره را به يک تلويزيون متصل کنيد سعي کنيد، به دنبال تلويزيوني باشيد که داراي چندين ورودي HDMI باشد.

5. پلاسما را فراموش نکنيد

پلاسماها تقريبا به زياد شدن تلويزيون‌هاي LCD از بازار محو شدند، که واقعا تاسف انگيز است. پلاسماها از بسياري از جهت کيفيت تصوير بهتري نسبت به LCDها دارند، تنها تلويزيون‌هاي گران قيمت LCD از نظر کيفيت تصوير قادر به رقابت با پلاسماها هستند. پلاسماها قيمت ارزان‌تري نسبت به LCDها دارند و کيفيت تصوير آنها نيز در اکثر شرايط بهتر از آنها است، پس بهتر است در هنگام خريد اين تلويزيون‌ها را نيز به ليست مقايسه خود اضافه کنيد.
6 .کنترل از راه دورهاي لمسي را فراموش کنيد، تلفن و تبلت‌ها همان کار را انجام مي‌دهند
برخي از تلويزيون‌هاي گران قيمت امروزي به همراه يک کنترل از راه دور شبيه به تلفن هوشمند ارائه مي‌شوند که کار کردن با رابط کاربري بخش هوشمند تلويزيون را ساده‌تر مي‌کند. در برخي از شرايط اختلاف قيمت اين تلويزيون‌ها با هم رده‌هاي بدون ريموت کنترل لمسي آنها بسيار زياد است. از آنجايي که کار خاصي نمي‌توان با اين کنترل از راه‌دورها انجام داد، بهتر است که دور آنها را خط بکشيد. امروزه کنترل از راه دورهاي جامعي مثل Logitech Harmony وارد بازار شده است که کنترل تمام ابزارهاي شما را در دست گرفته و صفحه لمسي نيز دارد. علاوه بر اين امکان کنترل برخي از تلويزيون‌هاي سامسونگ و سوني از طريق تبلت‌هاي گلکسي و اکسپريا وجود دارد، و تنها با نصب يک نرم‌افزار مي‌توانيد تلويزيون خود را کنترل کنيد.
7.گيرنده ديجيتال بخريد
اگر تلويزيون HDTV جديد تهيه کرديد براي آنکه از کيفيت تصوير برنامه‌هاي تلويزيوني لذت ببريد بايد بدنبال يک گيرنده ديجيتال باشيد، چون کيفيت تصوير سيگنال‌هاي آنالوگ در تلويزيون‌هاي HDTV بسيار پايين و غير قابل تحمل است.
8.صدا را فراموش نکنيد
تلويزيون‌هاي HDTV به دليل باريکي و ضخامت کم آنها فاقد بلندگو‌هاي با کيفيت هستند، پس اگر تمايل داريد تا در تلويزيون خود به تماشاي فيلم‌هاي سينمايي يا برنامه‌هاي ورزشي بنشينيد، حتما به يک سينماي خانگي نياز خواهيد داشت. اگر يک سينماي خانگي دالبي تهيه کنيد و اسپيکرها را درست در اطراف مکان نشستن خود قرار دهيد، لذت غيرقابل وصفي از فيلم‌هاي دالبي را تجربه خواهيد کرد.
9.کدام نوع از LED بهتر است؟
نمايشگرهاي LED در واقع نوعي از LCDها هستند که نور پس زمينه پنل به جاي لامپ‌هاي فلورسنت توسط LEDها تامين مي‌شود. LED ها در انواع و اقسام مختلف روانه بازار شده‌اند، بهترين نوع آنها، تمام LED با قابليت کنترل موضوعي تاريکي (Local Dimming) است. براي کسب جزئيات کامل در مورد انواع LED و مزايا و معايب هر کدام به مقاله «هر آنچه در مورد LED TV بايد بدانيد و معرفي انواع مختلف آن» مراجعه کنيد.
10 .کدام نوع از سه بعدي بهتر است؟
با پيشرفت تکنولوژي قيمت تلويزيون‌هاي سه بعدي نيز کاهش يافته و محتواي سه بعدي نيز بيشتر شده است. اگر تمايل به خريد تلويزيون سه بعدي داريد بايد بدانيد که پخش تصاوير سه بعدي از طريق سه فناوري مختلف قابل انجام است. در حال حاضر دو فناوري پسيو (Passive 3D) و اکتيو (Active 3D) در تلويزيون‌هاي سه بعدي بازار رايج هستند. که هر کدام برتري‌هايي نسبت به ديگري دارند، تنها شرکتي که در بازار داخل کشور از فناوري پسيو بهره مي‌برد، ال جي است. در اين فناوري عينک‌ها ارزان قيمت، سبک و بدون نياز به باتري هستند ولي در عوض رزولوشن تصوير سه بعدي پسيو پايين‌تر از سه بعدي در اکتيو است، اما در فناوري‌ اکتيو شما با عينک سنگين‌تر، لرزش در تصوير و افت روشنايي تصوير مواجه خواهيد شد. در نهايت هر دو فناوري سه بعدي فعلي مزايا و معايب خود را دارند، اما اگر اوليت شما در کيفيت تصوير بالا در حالت دو بعدي است بهتر است به دنبال خريد يک تلويزيون 3 بعدي از نوع اکتيو باشيد، چون به دليل لايه‌هاي اضافي در تلويزيون‌هاي سه بعدي پسيو، کيفيت تصوير دو بعدي کمي نسبت به تلويزيون‌هاي معمولي پايين‌تر است.
 
منابع :  1 ، 2 ، 3 ، 4

1 نظرات

علیرضا:
پاسخ

مطلب خیلی خوبی بود <a href="https://arzanbama.ir/index.php?route=product/category&path=24_353">ممنون</a>

ارسال یک نظر


لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا موجودی و قیمت را به شما اعلام کنیم.متشکریم