تهران پرداخت درب منزل

یکی از مهمترین نکاتی که در هنگام خرید تلویزیون و مانیتور باید به آن توجه کرد

نوشته شده توسط naeme boromand 2019/10/22 12:34:59 0 نظرات

تفاوت بین رزولوشن ها

 

 

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام خرید تلویزیون و کامپیوتر باید به آن توجه کرد، وضوح تصویر یا رزولوشن است. با این حال باید بدانید که رزولوشن تنها عامل تعیین کیفیت تصویر نیست و عوامل مختلفی تأثیر گذار هستند. به طور کلی رزولوشن ساده ترین و ابتدایی ترین عامل برای تشخیص کیفیت تصاویر می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به طور اختصار شما را با وضوح تصویر در نمایشگر مانیتور و تلویزیون آشنا کنیم.
پیکسل کوچک ترین واحد تصویر می باشد که از کنار هم قرار گرفتن آن ها تصویر ساخته می شود اصطلاح وضوح تصویر تعداد پیکسل هایی را نشان می دهد که در یک تصویر قرار دارند. هرچه تعداد پیکسل های یک تصویر بیشتر باشد به دلیل توجه بیشتر به جزئیات، تصویر با کیفیت و وضوح بیشتری نمایش داده می شود.

 

وضوح تصویر در مانیتور رایانه
 

وضوح مانیتور رایانه به تعداد تقریبی پیکسل هایی که دستگاه قادر به نمایش است، اشاره دارد. این موضوع با مشخص کردن تعداد پیکسل های افقی و عمودی بیان می شود. برای مثال وضوح 600*800 به این معنی است که دستگاه 800 پیکسل در راستای  افق و 600 پیکسل در راستای عمود نشان می دهد. رزولوشن هایی که به طور معمول در مانیتور رایانه به کار میروند، عبارتند از : 

  • 768*1366
  • 900*1600
  • 1080*1920
  • 1440*2560

 

وضوح تصویر در تلویزیون ها 
 

برای تلویزیون ها وضوح تصویر مشابه  مانیتور رایانه، به تعداد پیکسل هایی که دستگاه قادر به نمایش است، مربوط می شود اما این مقدار کمی متفاوت بیان می شود. به این صورت که تعداد پیکسل در واحد سطح (عموما سطحی به اندازه ی یک اینچ یا p) یا تعداد پیکسل های افقی، کیفیت را نشان میدهد نه تعداد کل پیکسل ها. رزولوشن هایی که به طور معمول در صفحه ی نمایشگر تلویزیون به کار میروند، عبارتند از:
 

8k
 

 وضوح 8K به رزولوشن تصویر یا نمایشگر، با عرض تقریبی 8000 پیکسل اشاره دارد. این وضوح بالاترین رزولوشن تعریف شده تا به امروز است. گفته میشود که نمایشگر های 8K تصاویری با رنگ های دقیق تولید میکنند که تجربیات حسی قوی تری را تحریک میکنند. این پدیده به هنر هایپر رئالیست نیز تشبیه شده است. این نمایشگر ها اجازه نمیدهند هر پیکسلی در چشم های انسان با فاصله ی معمولی از صفحه قابل تشخیص باشد. 
 

4k
 

تفاوت بین رزولوشن ها

 

اصطلاح 4K به هر رزولوشن با تعداد پیکسل های افقی 4000 اشاره دارد. در این کیفیت تصاویر 4 برابر با جزییات بیشتری نسبت به 1080p نمایش داده می شود. این رزولوشن رایج ترین وضوح تصویر برای تلویزیون های جدید است که البته در سال های اخیر به دلیل افزایش چشم گیر قیمت ها، سهم این تلویزیون، در بازر مصرف تا حدودی کاهش یافته است.
 

2k
 

در وضوح تصویر 2K، صفحه ی نمایشگر شامل 2000 پیکسل افقی است. بیشتر پروژکتور های سینمایی دیجیتال، که در سینما ها استفاده می شوند 2k هستند.
 

1080p یا FULL HD 
 

تفاوت بین رزولوشن ها

 

بسیاری از تلویزیون های امروزی از رزولوشن فول اچ دی پشتیبانی میکنند.در فرمت فول اچ دی کیفیت تصویر به حد بالایی می رسد و به کاربر این امکان را می دهد تا کوچک ترین جزییات تصویر را به راحتی مشاهده کند. در این فرمت، تصویر تقریبا 1920 پیکسل به صورت افقی و 1080 به صورت عمودی وجود دارد.

 

در پایان تصاویر بیشتری برای مقایسه بهتر کیفیت 4k با دیگر کیفیت ها و درک بهتر تفاوت کیفیت های تصاویر می گذاریم.

 

تفاوت بین رزولوشن ها

 

 

تفاوت بین رزولوشن ها

 

 

تفاوت بین رزولوشن ها

 

 

تفاوت بین رزولوشن ها

ارسال یک نظر


لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا موجودی و قیمت را به شما اعلام کنیم.متشکریم