چگونه ماشین ظرفشویی را جرم گیری کنیم؟

نوشته شده توسط مهدیه کلانتری 2019/03/05 20:09:27 0 نظرات

ماشین هایی که در آشپزخانه برای شست و شوی ظروف یا لباس ها استفاده می شوند، خود نیز نیازمند تمیز کردن و جرم زدایی هستند. ماشین ظرف شویی هم دقیقا جزو ماشین هایی هست که باید حتما هر چند وقت یکبار و به طور منظم جرم گیری شود. اما باید توجه داشته باشید تمیز کردن این ماشین ترفند های مخصوص به خود را دارد که ممکن است اگر به آن ترفندها توجه نداشته باشیم، باعث از کار افتادن و خراب شدن دستگاه شویم.
از طرف دیگر تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرف شویی تاثیر بسیار فوق العاده ای بر روی کیفیت شست و شوی ظرف ها خواهد داشت. با این مقاله از فروشگاه برندس همراه باشید تا شیوه درست جرم گیری ماشین ظرفشویی را به خوبی یاد بگیرید.


 

وسایل و مواد مورد نیاز جرم گیری ماشین ظرف شویی 
سرکه سفید تصفیه شده
جوش شیرین
یک تکه اسفنج
پیچ گوشتی (قبل از شروع کار پیچ های ظرف شویی را به خوبی چک کنید)
خلال دندان یا سوزن، برای تمیز کردن شیار ها
مایع ظرف شویی
مسواک یا یک عدد فرچه
پاک کننده سطوح استیل

 


1. ظروف داخل ماشین ظرفشویی را خارج کنید و دستگاه را کاملا از برق بکشید
اگر ظرف شویی در حال شست و شو است، صبر کنید تا زمان شست و شو به پایان رسیده، ظرف ها را خشک کرده و خاموش شود. پس از آن تمام ظرف ها را از آن خارج کنید. بعد دوشاخه ماشین ظرف شویی را از پریز برق جدا کنید تا به هیچ عنوان خطری شما و ماشین ظرف شویی را تهدید نکند.
2. قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی را جدا کنید
هر ماشین ظرفشویی قسمت های مختلف مخصوص به خود را دارد. قبل از جرم گیری باید تمام سبد ها، محفظه ها و آویز ها را از ماشین ظرف شویی خارج کنید. میتوانید برای سرعت بخشیدن به کار خود آنها را در سینک پر از آب قرار داده و رها کنید تا چند دقیقه خیس بخورند.
سپس نوبت به آب فشان های چرخان موجود در سقف و کف محفظه ماشین ظرف شویی می رسد. اولین موردی که باید پاک سازی شود آنها هستند. اگر به سطح آنها توجه کنید، چند عدد سوراخ در آنها تعبیه شده که آب را با فشار به ظروف می پاشند. این سوراخ ها ممکن است در طول زمان جرم و رسوب گرفته و کارایی خوبی نداشته باشند. پس می توانید با استفاده از یک خلال دندان یا سوزن این سوراخ ها را به خوبی تمیز کنید.
3. بدنه ی داخلی ظرف شویی را تمیز کنید
کف بیشتر ماشین های ظرف شویی یک فیلتر دارد که بر سر راه خروجی آب قرار می گیرد. این فیلتر وظیفه ی جلوگیری از ورود ته مانده های غذا را بر عهده دارد. ابتدا قبل از شستشوی دیواره های داخلی این فیلتر را خارج کرده و به خوبی با آب داغ بشویید ‌(چون احتمالا چربی مواد غذایی به آن چسبیده است) بعد با استفاده از دستمال و مایع تمیز کننده سطوح استیل، کاملا تمام قسمت های بدنه را پاک کنید.
نکته مهم
حتما توجه داشته باشید که بعضی قسمت ها مثل زیر در ها و لای شیار ها ممکن است همچنان کثیف بمانند، برای مطمئن شدن از پاکی آن ها به خوبی و کاملا از همه زوایا بدنه ماشین ظرف شویی را ببینید.


4. شستن صحیح فیلترها
در مرحله قبل فیلتر کف بدنه را خارج کردیم، اما باید توجه داشته باشید که این فیلتر ممکن است به دلیل برخورد بسیار زیاد با مواد غذایی شسته شده بسیار چرب باشد و به تنهایی با آب به خوبی تمیز نشود. برای پاک کردن تمام و کمال آن از ترفند زیر استفاده کنید.
نصف یک لیوان را پر از آب کنید. بعد مقداری مایع ظرف شویی به آن اضافه کنید. مقداری جوش شیرین هم در لیوان ریخته و به خوبی هم بزنید. بعد یک مسواک یا فرچه را به محلول حاصل آغشته کنید و روی فیلتر بکشید. حتما توجه داشته باشید که فشار دستتان به اندازه ای باشد که به توری های فیلتر آسیبی وارد نشود.
در بسیاری از ماشین های ظرف شویی، فیلتر را با چند عدد پیچ به بدنه وصل کرده اند. برای جدا کردن این پیچ ها توجه کنید که اولا از ابزار درست کمک بگیرید و دوما پیچ ها را در یک محل امن بگذارید و جای آن ها را به خاطر بسپارید که هنگام سر هم کردن فیلترها در پایان کار به مشکل برنخورید.
5. واشر در را تمیز کنید
واشر در به خاطر استفاده زیاد ماشین ظرفشویی و گیر افتادن آب در آن ممکن است یکی از کثیف ترین قسمت های یک ماشین ظرف شویی باشد. برای تمیز کردن آن ابتدا یک دستمال تمیز را به سرکه آغشته کنید و سپس آن را روی تمام قسمت های واشر بکشید. اگر برخی قسمت های واشر تنگ است یا با دست قابل شست وشو نیست، دستمال را روی یک جسم باریک تر قرار بدید و از آن کمک بگیرید.
نکته مهم
اصلا نیازی به جدا کردن واشر از بدنه نیست. ممکن است برای جا انداختن واشر به دردسر بیفتید!
6. سبد ها و محفظه ها را پاکسازی کنید
در این مرحله نوبت به پاک سازی سبد های اصلی که در مرحله اول در سینک قرار داده بودید رسیده است. با استفاده از یک مسواک و فرچه که به سرکه آغشته شده است، تمام سطوح این محفظه ها را تمیز کنید. اگر نیاز بود این کار را چندین بار انجام دهید تا تمام مواد غذایی چسبیده به آن ها پاک شود. بعد آن ها را کاملا آبکشی کنید و سر جای خود در ماشین ظرف شویی قرار دهید.
7. شروع دوره پاک سازی
احتمالا بعضی از لکه های سرسخت تر هنوز روی سطوح باقی مانده اند. این مرحله دوره پاک سازی نام دارد. بعد از اینکه تمام قسمت های داخلی را به جای خود برگرداندید، ۲ استکان سرکه را روی کف ظرف شویی بریزید. سپس درب ماشین را ببندید و ماشین ظرفشویی را استارت کنید. این کار باعث می شود تمام لکه های آب و هرگونه کدری دیگر از بدنه دستگاه پاک شود.
نکته
برای جلوگیری از مصرف بی مورد برق حتما تنظیمات ماشین را روی کم انرژی low Energy قرار دهید. بعد از گذشت نیمی از زمان شست و شو، ماشین را متوقف کرده و درب آن را برای حدود بیست دقیقه باز نگه دارید. اجازه دهید تا تمام سرکه دوباره ته نشین شود! بعد از گذشت این زمان دوباره درب را ببندید و اجازه بدهید تا کار ماشین ظرفشویی تمام شود.
8. سطوح بیرونی ماشین را تمیز کنید
اگر اسپری شستشو وسایل آشپزخانه در خانه موجود است، می توانید از آن استفاده کنید. یک دستمال نخی خشک را به مقداری از این محلول آغشته کرده و به آرامی بر روی سطح ماشین بکشید. اگر میخواهید ماشین ظرف شوییتان ظاهری براق و زیبا داشته باشید، دستمال خشک دیگری را بر روی سطح بیرونی آن بکشید.
9. کار تمام است
اقدامات لازم برای شستشوی کامل ماشین ظرف شویی به خوبی انجام شد. برای بالابردن بازدهی ماشین هر ۱-۲ ما این مراحل را تکرار کنید.

منبع: thekitchen

ارسال یک نظر


لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا موجودی و قیمت را به شما اعلام کنیم.متشکریم