31 راه ساده در صرفه جویی از آب

نوشته شده توسط مهدیه کلانتری 2019/02/25 19:08:48 0 نظرات

۷۰ درصد از سطح کره‌ی زمین از آب تشکیل شده است، اما فقط و فقط یک درصد از این آب قابل‌ خوردن است. از آنجایی که آب، تنها منبع حیات و زندگی روی کره زمین است، حفظ و نگهداری از آن اهمیت زیادی دارد. صرفه جویی در مصرف بی رویه آب می‌تواند به راحتی اول از خانه خود شما شروع شود. شما می‌توانید هنگام استفاده از ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، مسواک زدن و آبیاری گلدان ‌ها، با رعایت کردن برخی نکات اصولی و اساسی، آب را به ‌روش های هوشمندانه ‌تری مصرف کنید. در این مقاله از مجله منزل برندس با ما همراه باشید تا با نکات ارزشمند و مهم درباره راه ‌های صرفه جویی در مصرف آب آشنا شوید.


صرفه جویی در مصرف آب در سرویس بهداشتی
1. شیر آب، سیفون و لوله ‌ها را برای مطمئن شدن از نداشتن نشتی بررسی کنید
نشتی در خانه ممکن است سالانه حدود ۱۱ هزار لیتر آب را هدر بدهد. به همین دلیل مطمئن شوید که همه‌ی تجهیزات سالم باشند.
اگر نشتی پیدا کردید، به‌سرعت منبع آن را پیدا کنید و تعمیر کنید.
اگر مطمئن نیستید که توالت فرنگی نشتی دارد، مقداری رنگ خوراکی در منبع آب آن قرار دهید و بدون کشیدن سیفون، ۱۵ دقیقه صبر کنید. اگر این رنگ خوراکی به آب کاسه‌ی توالت رسید، نشتی وجود دارد.
2. هنگام مسواک زدن یا اصلاح صورت، شیر آب را حتما ببندید
دلیلی ندارد که در طول مدت اصلاح صورت یا مسواک زدن، شیر آب باز باشد. برای صرفه جویی در مصرف آب فقط زمانی که به آب نیاز دارید، آن را باز کنید. اگر صورت‌تان را در حمام اصلاح می‌کنید، هنگام اصلاح دوش حمام را ببنید.
3. به دوش حمام‌تان سر دوشی کم ‌مصرف وصل کنید
بسیاری از دوش‌ های حمام، در هر دقیقه حدود ۹.۵ لیتر آب مصرف می‌کنند!! با نصب سر دوشی‌ های کم ‌مصرف، فشار آب کاملا حفظ می شود و همینطور آب کمتری مصرف خواهد شد. قیمت سر دوشی مناسب است و لازم نیست هزینه‌ی زیادی بابت آن بپردازید.
4. در شیر آب مخزن هوا نصب کنید
یک مخزن هوا پشت شیر آب نصب کنید. این کار باعث می شود فشار هوا در پشت آب افزایش پیدا کند و در نتیجه فشار آب زیاد می‌شود. این وسیله به ‌راحتی و ارزانی قابل ‌نصب است.
5. زمان حمام خود را کوتاه ‌تر کنید
می ‌توانید قبل از رفتن به حمام، آلارم تنظیم کنید و قبل از تمام شدن زمان از حمام خارج شوید. هر دو دقیقه‌ای که دوش حمام کمتر باز باشد، ۳۸ لیتر آب کمتر مصرف می‌شود!
مصرف آب هنگام دوش گرفتن، حدود یک‌ سوم کمتر از حمام کردن در وان حمام است. بنابراین بیشتر سعی کنید به جای استفاده از وان، دوش کوتاهی بگیرید.
6. سیفون سرویس بهداشتی را در حالت کم‌ مصرف قرار دهید
اگر سیفون دستشویی در حالت کم ‌مصرف باشد، کمتر از ۶ لیتر آب مصرف می‌شود، اما در حالت عادی، این میزان حدود ۴ برابر است. اما حتما بررسی کنید که در حالت کم ‌مصرف هم توالت به‌خوبی حالت عادی تمیز شود.
7. از توالت به عنوان سطل زباله استفاده نکنید
اگر که دستمال یا وسایل بهداشتی در توالت بیندازید، شاید ناچار شوید چندین بار سیفون را بکشید. این موضوع سبب هدر رفتن آب می‌شود.

 


صرفه جویی در مصرف آب هنگام شستشوی لباس
8. ماشین لباسشویی قدیمی خود را با نمونه‌ای کارآمدتر جایگزین کنید
ماشین‌ های لباسشویی قدیمی هر بار حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ لیتر آب مصرف می‌کنند، اما شما می‌توانید با خرید ماشین لباسشویی جدید، این میزان را به نصف برسانید. این ماشین‌ های لباسشویی نه‌ تنها آب کمتری مصرف می‌کنند، بلکه لباس‌ها را هم تمیزتر می‌شویند.
لباسشویی ‌هایی که درب جلو دارند، آب و انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

9. فقط در صورتی که ظرفیت لباسشویی تکمیل است، آن را روشن کنید
فقط با انداختن دو جفت جوراب و زیرپوش، لباسشویی را روشن نکنید. فقط بعد از تکمیل ظرفیت لباسشویی آن را روشن کنید تا در مصرف آب هم صرفه ‌جویی کرده باشید.
توجه کنید که حتما به اندازه‌ی ظرفیت لباسشویی در آن لباس بیندازید. ریختن تعداد خیلی زیاد لباس در لباسشویی هم باعث کم شدن قدرت تمیزکنندگی آن می‌شود.
لباسشویی را در حالت شستشوی اقتصادی قرار دهید تا هم در مصرف آب و هم برق صرفه‌جویی کنید.
10. از آب سرد به جای آب گرم استفاده کنید
گرم کردن آب باعث افزایش مصرف انرژی برق می ‌شود. با انتخاب حالت شستشو با آب سرد، در مصرف برق هم به مقدار قابل توجهی صرفه‌ جویی می‌شود. همچنین بهتر است بدانید شستشو با آب سرد از رنگ ‌دهی لباس‌ ها جلوگیری میکند.


11. آویزان کردن لباس به جای استفاده از خشک ‌کن برقی
گاهی وقت ها عجله داریم و استفاده از آویز خشک‌ کن برقی لباس، انتخاب بهتری است، اما این خشک ‌کن‌ ها به انرژی برق زیادی نیاز دارند. تلاش کنید تا با آویزان کردن لباس در هوای آزاد، در مصرف انرژی هم صرفه‌ جویی کنید.
12. کمتر لباس بشویید
اصلا لازم نیست هر بار که شلوار جین یا کاپشن خود را در آوردید، آن را داخل لباسشویی بیندازید. فقط هنگامی که لباستان واقعا کثیف و چرکین است، آن را بشویید. این کار نه ‌تنها به صرفه جویی در مصرف آب کمک می‌کند، بلکه سبب حفظ کیفیت پارچه هم می‌شود. کافی است لباس های راحتی خود را هر دو سه مرتبه‌ای که پوشیدید، داخل لباسشویی بیندازید. روزانه جوراب و لباس زیر خود را عوض کنید اما سعی کنید تا جایی که ممکن است با ماشین لباسشویی نشویید، شستن اقلام کوچک مانند جوراب با دست، باعث کمتر هدر رفتن آب و صرفه جویی در مصرف برق هم میشود. شما می‌توانید چندین بار از حوله‌ی حمام یا صورت خود استفاده کنید و بعد آنها را داخل لباسشویی بیندازید.

صرفه جویی در مصرف آب در آشپزخانه

 


13. فقط وقتی که ظرفیت ماشین ظرفشویی تکمیل است، آن را روشن کنید
دقیقا مانند ماشین لباسشویی، سعی کنید فقط وقتی که ظرفیت ماشین ظرفشویی تکمیل شد آن را به کار بیندازید. اگر ماشین ظرفشویی ندارید، به جای آن که در تمام طول شست شو شیر آب را باز بگذارید، ظروف خود را در سینکی پر از آب بشویید. حتما پیش از شستشو، اضافه‌های غذا را پاک کنید که برای شستشو به آب کمتری نیاز داشته باشید.
14. به جای اینکه یخ مواد غذایی را زیر آب باز کنید، آن را زودتر بیرون از یخچال قرار دهید
اگر کمی زودتر مواد غذایی یخ ‌زده را از فریزر در بیاورید، دیگر نیازی به هدر دادن آب نیست. حتی می توانید از مایکرو ویو برای آب کردن یخ ماده غذایی استفاده کنید.

 


15. به جای شستشوی مواد غذایی زیر شیر آب، آن ها را درون ظرف یا سینکی پر از آب بریزید
با این کار، مصرف آب به‌شکل قابل ‌توجهی کاهش می‌یابد.
16. در یخچال آب خنک داشته باشید
به جای آنکه برای خنک شدن آب، شیر آب را برای چند دقیقه باز بگذارید، همیشه در یخچال آب خنک داشته باشید.
صرفه جویی در مصرف آب در فضای باز
17. دستگاه سنجش میزان مصرف آب نصب کنید
حتما از دانستن این موضوع که ماهانه چند لیتر آب مصرف می‌کنید، غافلگیر خواهید شد. با نصب دستگاه سنجش میزان مصرف آب، درباره‌ی مصرف آب آگاهانه ‌تر عمل خواهید کرد. دستگاه سنجش میزان مصرف آب به شما در آگاهی از نشتی آب هم کمک می‌کند. مصرف غیر عادی آب ممکن است نشان ‌دهنده‌ی نشتی پنهان آب از لوله‌ ها باشد.

 


18. از روش ‌های آبیاری هوشمند برای گیاهان استفاده کنید
می‌توان بدون اتلاف آب، گیاهانی سبز و سالم داشت.
بهترین زمان آبیاری گیاهان اول صبح یا غروب است، چرا که کمترین میزان تبخیر آب در این زمان‌ ها رخ می‌دهد. سعی کنید که در روزهای طوفانی، بارانی یا سرد به گیاهان آب ندهید.
سیستم جمع‌آوری آب باران هم ایده‌ی خوبی است. می‌توانید آب باران را جمع کنید و کم‌کم برای آبیاری گیاهان از آن استفاده کنید.
آب را در عمق بیشتری به گیاه بدهید. این موضوع سبب تحریک گیاه برای تنومند سازی ریشه‌ ها و دریافت آب از عمق زمین می‌شود.
19. برای استفاده از آب محدودیت زمانی قرار دهید
هنگام استفاده از آب در فضای باز، آلارم تنظیم کنید.
در هوای سرد دفعات آبیاری را تا جایی که ممکن است کاهش دهید.
بیش ‌از حد آبیاری نکنید. آبیاری بیش ‌ازحد به‌ شدت به خاک آسیب می‌زند.
20. از سالم بودن سیستم آب‌پاش اطمینان حاصل کنید
حتما هر چند وقت یک بار، سری آب‌پاش و لوله‌ها را بررسی و در صورت نیاز تعمیر کنید.
برای نصب آب‌پاش چرخان، موقعیت‌یابی کنید که آب، بیهوده به پیاده‌رو نپاشد.
21. چمن‌ها را بیش ‌از حد کوتاه نکنید
هرچه علف بیشتر رشد کند، ریشه‌ی آن قوی‌تر می‌شود. به همین دلیل به آب کمتری نیاز دارند.
اگر در منطقه‌ی خشک و کم‌باران زندگی می‌کنید، چمن نکارید. به جای چمن، گیاهانی بکارید که به آب کمتری نیاز دارند.
22. برای حفظ رطوبت، از مالچ استفاده کنید
پاشیدن مالچ روی خاک، از تبخیر آب جلوگیری می‌کند.
اگر مالچ طبیعی روی خاک بپاشید، خاک تقویت خواهد شد.
معمول‌ترین نوع مالچ، تراشه‌های چوب و پوست درخت است.

 


23. از سطل آب برای شستشوی خودرو استفاده کنید
به جای آنکه خودروی خود را با شلنگ بشویید، این کار را با سطل آب انجام دهید. حتی خیلی وقت ها بردن خودرو به کارواش، از شستن آن در خانه به ‌صرفه‌تر است.
24. پیاده ‌روها را با شلنگ نشویید
اگر باید پیاده‌روی مقابل منزل‌تان را تمیز کنید، برای جمع کردن زباله ‌های خشکی مثل برگ درختان از جارو استفاده کنید. اگر باز هم نیاز به تمیزی بیشتر دارید، از سطلی که با آب باران پر شده است استفاده کنید.
25. روی استخر را بپوشانید
اگر استخر رو باز دارید، در فصل‌های گرم روی آن را بپوشانید تا آب تبخیر نشود. در برخی از شهرها و کشورهای جهان، تخلیه و دوباره پر کردن استخر با محدودیت ‌های شدید یا ممنوعیت رو‌به‌روست. بنابراین حفظ آب اهمیت زیادی دارد.
26. برای شست‌وشوی توالت از آب استفاده شده، استفاده کنید
به عنوان مثال می‌توانید از آب مصرف‌ شده در ظرفشویی یا حمام، برای تانک توالت استفاده کنید. البته این موضوع بستگی به قوانین کشوری که شما زندگی میکنید دارد. برای آبیاری گیاهان خوردنی اصلا از آب مصرف ‌شده استفاده نکنید، چرا که ممکن است آلوده باشد.
صرفه جویی در مصرف آب به ‌صورت غیرمستقیم

 


27. از محصولات داخلی استفاده کنید
اگر محل تولید پوشاک یا غذایی که خریداری می‌کنید دور باشد، آب زیادی برای انتقال آن به محل زندگی شما مصرف می‌شود. تولید سوخت نیز به آب زیادی نیاز دارد. بنابراین تلاش کنید که از محصولات داخلی و محلی خریداری کنید.
سعی کنید از کشاورزان محلی و فروشگاه‌های کوچک خرید کنید.
28. میزان مصرف غذاهای فراوری ‌شده را کاهش دهید
برای تهیه‌ی مواد غذایی فراوری‌ شده، آب بسیار زیادی مصرف می‌شود.
29. آب بنوشید!
به جای مصرف نوشیدنی‌های مختلفی همچون چای و آب گازدار، آب بنوشید. چرا که در کارخانه‌ های تولید مواد غذایی، آب زیادی برای به کار انداختن ماشین ‌آلات استفاده می‌شود. درضمن، آب فواید زیادی هم برای سلامتی‌تان دارد.
30. از وسایل حمل‌ونقل عمومی و دوچرخه استفاده کنید
با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، مصرف انرژی و همچنین آب موردنیاز برای تولید سوخت کاهش می‌یابد. علاوه براین، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، یکی از راهکارهای مقابله با آلودگی هوا هم هست.
31. از محصولات دست ‌دوم یا بازیافتی استفاده کنید
تولید یک کاغذ به صدها لیتر آب نیاز دارد، اما بازیافت آن بسیار به ‌صرفه‌تر است. لباس، اسباب خانه و وسایل برقی را هدیه دهید یا بفروشید.همچنین وسایل کاغذی، پلاستیکی و آهنی را به واحد یازیافت تحویل دهید. این نکته‌ی کوچک به طبیعت کمک شایانی می‌کند.

به وجود آوردن تغییرات کوچک در خانه و عادات روزانه ی شما می تواند تأثیر بزرگی بر میزان مصرف آب خانگی شما داشته باشد. با پیروی از این نکات میتوانید از آب استفاده ی بسیار مفیدتری کرده و کمک خیلی بزرگی به حفظ محیط زیست و منبع ارزشمند آب کنید. همچنین شما با رعایت این نکات کمک خیلی بزرگی به کیف پولتان هم خواهید کرد. صرفه جویی در مصرف آب وظیفه ی همه ماست و این نکات گفته شده کمک بزرگی به تغییر عادات نادرست ما می کنند. پس بیایید همه باهم برای حفظ این منبع ارزشمند تلاش کنیم.

منبع : WikiHow

ارسال یک نظر


لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا موجودی و قیمت را به شما اعلام کنیم.متشکریم