تمیز کردن اجاق گاز با چند راهکار ساده!

2019/06/10 13:31:51 0 نظرات

در هر خانه ای یکی از ملزومات بسیار مهم وجود اجاق های گاز است. از آنجایی که این وسایل برای پخت و پز استفاده می شوند، مدام با انواع روغن و مواد دیگر در تماس هستند و از طرف دیگر با وجود حرارت ناشی از شعله ها این لکه ها و جرم ها به لکه هایی سمج و غیر قابل پاک کردن تبدیل می شوند که امروز در این مقاله از مجله اینترنتی فروشگاه لوازم خانگی برندس روش پاک کردن تمامی این موارد را بررسی می کنیم.

 


وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای تمیز کردن جرم و لکه های اجاق گاز
دستکش
آمونیاک
جوش شیرین
آرد ذرت یا …
سرکه سفید
مایع ظرف شویی
آب
مراحل:
1. اجاق گاز را از برق جدا کنید
اگر از اجاق گازهای برقی استفاده می کنید، قبل از هر اقدامی میبایست آن را از پریز برق جدا کرده و آماده کنید. اگر از اجاق های گازی استفاده می کنید به سراغ مرحله بعد بروید.
2. تمامی اجزای قابل تفکیک گاز را جدا کنید
در مرحله بعد باید تمامی قطعات و اجزای گاز مانند قسمت های فلزی و چدنی، شعله پخش کن ها و … را جدا کنید تا هر یک به صورت جداگانه تمیز و لکه زدایی کنید. دقت کنید که برخی از قسمت ها مخصوصا در اجاق های برقی به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی قابل جدا سازی نیستند، پس بهتر است آنچنان در جدا کردن قطعات خشن برخورد نکنید.
3. حال که تمام قسمت های فلزی را جدا کردید باید تمام آن ها را در یک ظرف پلاستیکی بزرگ ریخته و سپس در آمونیاک برای ۱۰ تا ۲۴ ساعت قرار دهید تا تمامی لکه ها و جرم ها به مرور زمان از بین بروند. آمونیاک را به راحتی از داروخانه ها و مراکز فروش مواد شیمیایی تهیه کنید. حتما توجه داشته باشید از استنشاق این گاز خود داری کنید و در محیط بسته از آمونیاک استفاده نکنید.
نکته: برای قسمت های چدنی که لکه های سمج دارند می توانید مقداری آمونیاک یا حتی سرکه داخل یک نایلون ریخته و سپس قطعات فلزی را داخل آن قرار دهید و درب را گره بزنید یا ببندید و برای چندین ساعت اجازه دهید قطعات داخل پلاستیک بمانند.
4. یک محلول برای تمیز کردن سطح تهیه کنید
حالا می توانید برای تمیز کردن سطح گاز بسته به جنس فلزی و یا شیشه ای از تمیز کننده مناسب و آماده موجود در بازار کمک بگیرید که برند های مختلفی برای آن تدارک دیده شده است. اما چنانچه تمایلی به خرج هزینه و یا استفاده از این مواد شیمیایی ندارید ما در این مقاله سه روش و ترکیب متفاوت برای تمیز کردن سطوح به شما آموزش می دهیم.
 روش اول: استفاده از سرکه سفید
 سرکه سفید یک گزینه عالی برای پاک کنندگی سطوح است. مقداری سرکه و به همان مقدار آب داخل یک اسپری ریخته و سپس از ان به عنوان محلول تمیز کننده استفاده کنید. خاصیت تمیز کنندگی سرکه بر کسی پوشیده نیست ضمن اینکه سرکه و بوی ان به سرعت از بین خواهد رفت.

 


روش دوم: استفاده از آرد و یا پودر بچه
مطمئنا لکه های روغن یکی از سخت ترین لکه ها برای پاک کردن به شمار می آیند. اما با استفاده از مقداری آرد ذرت یا شاید آرد های دیگر و یا پودر بچه و پاشیدن آن بر روی قسمت های چرب شده گاز، به راحتی چربی با خاصیت جذب بالای آرد ذرت جذب آن شده و سپس با یک دستمال خشک و سپس آغشته به مایع ظرف شویی می توانید به راحتی این لکه ها را پاک کنید.
روش سوم: استفاده از جوش شیرین و آب
 مقداری جوش شیرین و آب را به نحوی مخلوص کنید که خمیری شبیه به خمیر دندان به دست بیاوید و سپس این خمیر را علاوه بر اینکه برای پاک کردن لکه ها و جرم ها می توانید استفاده کنید برای خطو خش های اجاق گاز هم می توانید استفاده کنید. خمیر را بر روی جرم ها قرار داداه و پس از مدتی با یک دستمال کمی زبر و یا اسفنج خوب تمیز کنید.
5. تمیز کردن نهایی قطعات 
پس از اینکه در مرحله شماره ۳ قطعات را در محلول آمونیاک برای مدت مشخص شده خواباندید حال باید تمامی آن قطعات را برای بار آخر تمیز و برق بیندازید. برای این کار دستکش های آشپزخانه با کیفیت فراموش نشود. جرم ها پس از باز شدن در محلول آمونیاک آماده جداسازی هستند. برای این منظور مقداری مایع ظرفشویی را با آب مخلوط و سپس با یک سیم و اسفنج شروع به پاک کردن قطعات کنید. از مواد شوینده مخصوص این کار هم می توانید کمک بگیرید. آن ها را خوب ساییده و سپس ابکشی کنید و اجازه دهید خشک شوند.
6. قطعات را در سر جای خود قرار دهید
پس از خشک شدن نهایی تمامی قطعات حال نوبت به جا گذاری هر یک از قطعات در سر جای خود می رسد که پیشنهاد می کنیم از خشک شدن تمامی قطعات مخصوصا در اجاق های برقی اطمینان حاصل کنید.
نکات : 
برای جلوگیری از خش افتادن روی گاز ظروف و قابلمه ها را به جای کشیدن بر روی ان بلند کنید. حتما قبل از پخت و پز و استفاده از ظروف یک نگاهی به کف ظروف بیندازید تا ماده ای یا قسمتی از غذا به ان نچسبیده باشد.

 

منبع : WikiHow

ارسال یک نظر


لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا موجودی و قیمت را به شما اعلام کنیم.متشکریم