تهران پرداخت درب منزل

چه چیز تمرکز کردن را سخت میکند؟

2018/06/25 23:38:10 0 نظرات

تا هنگامی که یاد نگیرید چطور تمرکز کنید، نمی‌توانید واضح فکر کنید، مشکلات را حل کنید، تصمیم بگیرید، یا مسائل را به یاد بیاورید. تمرکز داشتن مهم است ولی متمرکز ماندن روی یک کار سخت و سخت‌تر می‌شود. سمفونی از پیام‌های گوشی همراه شما می‌تواند در یک آن حواس شما را پرت کند.

هر بار که حواستان از کار پرت شود، زمان و انرژی از دست می‌دهد. تحقیقات اخیر در دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد، به طور متوسط افراد 25 دقیقه و 26 ثانیه پس از وقفه در کار، زمان لازم دارند تا بتوانند دوباره به سر کارشان بازگردند. این بدین معناست که هر بار که حواستان پرت شود، نزدیک به یک ساعت از زمان با ارزشتان را از دست داده‌اید.

وقفه‌ها کاری اتفاق می‌افتند، ولی اگر تعدادشان زیاد باشد، انرژی و زمان زیادی را از دست خواهید داد.

چه چیز متمرکز ماندن را سخت می‌کند

فیزیک بدنی نامناسب

همه‌چیز وقتی شما خسته یا مریض باشید سخت‌تر خواهد بود. اگر خواب کافی نداشته باشید، ذهن شما سرگردان می‌شود.

بدن انسان به تحرک وابسته است، ولی اکثر ما شیوه زندگی نشسته و غیر فعال را پیش‌گرفته‌ایم. ورزش نکردن یکی دیگر از دلایل عدم تمرکز است. ورزش میزان هورمون و انسولین بدن شما را کنترل می‌کند. همچنین علائم افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد. یک مطالعه در بریتانیا نشان داده است افرادی که در روز ورزش می‌کنند، عملکرد بهتری دارند.

آنچه می‌نوشید و می‌خورید نیز بر توانایی شما برای کار کردن تأثیر می‌گذارد. حدود 60% بدن شما را آب تشکیل داده است. اگر به‌اندازه کافی آب ننوشید، بدن شما کند کار می‌کند و مغز شما قادر نیست به‌خوبی فعالیت خود را انجام دهد.

ناراحتی‌های گوارشی و مشکلات روده می‌تواند روی آنچه انجام می‌دهید تأثیر بگذارد. یک سیستم گوارشی ناراحت به شما حس بدی خواهد داد، علاوه بر این باعث می‌شود تا نتوانید غذای خود را به‌خوبی هضم کنید. این یعنی، حتی اگر به‌خوبی غذا بخورید مواد انرژی‌زای آن‌که به تمرکز شما کمک می‌کند، جذب نخواهد شد.

به‌عنوان‌مثال، ویتامین B هم به هضم غذا کمک می‌کند و هم استرس را کاهش می‌دهد. عدم وجود این ویتامین ممکن است باعث شود تا احساس کنید سرتان گیج می‌رود.

یک ذهن احساساتی

اگر نگران چیز دیگری باشید، نمی‌توانید روی کار خود تمرکز کنید. بر اساس یک تحقیق انجام‌شده توسط استاد دانشگاه مدیریت باند، برخی احساسات روی عملکرد شما تأثیر می‌گذارند.

اگر احساس شما نبست به کارتان منفی باشد، به‌طور کامل اثربخشی و تمرکز شما را نابود خواهد کرد. گاهی لازم است مقداری زمان بگذارید تا خودتان را بهتر بشناسید، ببینید چه چیزی باعث می‌شود تا نسبت به کار خود واکنش منفی دهید.

یکی از بهترین راه‌های ممکن این است که زندگی خود را باانرژی مثبت بگذرانید. هنگام کار با داشتن انرژی مثبت، بیشتر به کاری که انجام می‌دهید علاقه‌مند خواهید شد و تمرکز روی کار آسان‌تر خواهد بود.

حواس‌پرتی‌های زیاد

ما خوش‌شانس هستیم که فنّاوری روز را در اختیارداریم، ولی این فنّاوری‌های پیشرفته مثل شمشیر دو لبه است. هنگام کار، تماس تلفنی، پیام‌های متنی، ایمیل و اعلان‌های رسانه‌های اجتماعی تهدیدی هستند برای از بین بردن تمرکز شما.

یک مطالعه در سال 2012 در انستیتو جهانی مک‌کینزی نشان داده است که افراد 13 ساعت یا 28% از زمان کاری خود را در هفته وقت بررسی ایمیل‌ها می‌کنند. استفاده از این فناوری دلیل بر بی‌فایده بودن آن‌ها نیست. فقط این است که بسیاری از ما وقت کافی برای دسته‌بندی ایمیل‌ها و اعلان‌ها صرف نمی‌کنیم و آن‌ها مداوم تمرکز ما را بر هم می‌زنند. حواس‌پرتی هزینه بالایی دارد.

انجام چند کار در طول روز

شاید فکر کنید با انجام چند کار، عملکرد و کار آیی بیشتری دارید، ولی در اصل تنها 2% از مردم هستند که به‌طور مؤثر می‌توانند چند کار را هم‌زمان انجام دهند.

برای 98% باقی‌مانده مولتی تسکینگ به سه روش مختلف صورت می‌گیرد:

  • انجام دو کار به‌طور هم‌زمان
  • شروع کردن یک کار جدید بدون پایان دادن کار قبلی
  • به‌طور مداوم تعویض کار در حال انجام که این توهم را ایجاد می‌کند که جزو آن 2% هستند.

مغز انسان برای این شیوه کار طراحی نشده است. هر بار که شما کار در حال انجام را عوض می‌کنید، درصد تمرکز شما کاهش می‌یابد. اگرچند پروژه را هم‌زمان انجام دهید، ذهن شما پیوسته به پروژه بعدی یا قبلی فکر خواهد کرد و این باعث می‌شود در طول ساعت کاری خود عملکرد بالای نداشته باشید.

ترجمه شده از سایت Lifehack

ارسال یک نظر


لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا موجودی و قیمت را به شما اعلام کنیم.متشکریم